brand: "creative colors"
currency: KRW
in_stock: true
category: "Misc."
store_origin: KR
region: South Korea
---
# Creative Colors O48RNYL-SB Activity Table, Ball Glides, Standard Height, 48" Round, Oak Top, Yellow Edge
**Brand:** creative colors
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Creative Colors O48RNYL-SB Activity Table, Ball Glides, Standard Height, 48" Round, Oak Top, Yellow Edge by creative colors
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- creative colors enthusiasts
## Why This Product
- Trusted creative colors brand quality
## Description
Tough thermofused laminate tops are stain-resistant and easy to clean, yet hard enough to resist dings and chips.  The thermo fusion process permanently bonds the finish to the board so there is no glue line to delaminate.  Table tops are available in your choice of 8 colors.  The specially designed molding accents, matching 1½" polypropylene ball glides, and powder-coated finish on the upper portion of the table legs are available in your choice of 15 colors that coordinate with all Mahar storage units and chairs.  (Nickel-plated self-leveling glides are also available at an additional charge.)  Nickel-plated leg inserts are adjustable in 1" increments to make the table heights accommodating for everyone from preschoolers to adults.  “Toddler” legs adjust the table height from 16" to 24" and “Standard” legs adjust the table height from 21" to 30".  Leg design and configuration allows chairs to be placed where you want them.  All table tops and legs are proudly made 100% in the U.S.A.
## Features
- Leg uppers are powder-coat finished to match the table top edge color
- Legs adjust in 1" increments and are available in two height ranges: Toddler 16" to 24" and Standard 21" to 30"; quick mount plates permit simple assembly