title: "ST425 Standby UPS System, 425VA/260W, 8 Outlets, Compact"
brand: "cyberpower"
price: "₩336189"
currency: KRW
in_stock: true
reviews_count: 5
store_origin: KR
region: South Korea
---
# Graceful shutdown runtime 425VA / 260W power capacity 8 surge-protected outlets ST425 Standby UPS System, 425VA/260W, 8 Outlets, Compact
**Brand:** cyberpower
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Power up your productivity—never miss a beat!
## Quick Answers
- **What is this?** ST425 Standby UPS System, 425VA/260W, 8 Outlets, Compact by cyberpower
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- cyberpower enthusiasts
## Why This Product
- Trusted cyberpower brand quality
## Description
Review: Reliable Backup Power! Great Value in the CyberPower ST425
Review: Great for brief loss of power
## Features
- Item Category: Uninterruptible Power Supply
- Item Trademark: CyberPower
- manufacturer: Generic
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07GZR981Y |
| Amperage | 2.17 Amps |
| Battery Cell Type | Other Than Listed |
| Battery Charge Time | 76 Amps |
| Battery cell composition | Other Than Listed |
| Best Sellers Rank | #154,021 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #231 in Computer Uninterruptible Power Supply Units |
| Color | Black |
| Colour | Black |
| Connector Type | NEMA |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 4,945 Reviews |
| Enclosure Material | Plastic |
| Form Factor | Compact |
| Frequency Range | 50/60 Hz (± 3 Hz) |
| Global Trade Identification Number | 00649532621507 |
| Input Voltage | 120 Volts (AC) |
| Item Dimensions | 8.1 x 21.1 x 11.4 centimeters |
| Item Dimensions D x W x H | 8.1D x 21.1W x 11.4H centimeters |
| Item Weight | 1.72 kg |
| Lower Temperature Rating | 32 Degrees Fahrenheit |
| Manufacturer | CyberPower |
| Material | Plastic |
| Maximum Power | 260 Watts |
| Mfr Part Number | ST425 |
| Model Number | ST425 |
| Number of Outlets | 8 |
| Output Current | 2.17 Amps |
| Output Voltage | 120 Volts |
| Output Wattage | 260 Watts |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Product dimensions | 8.1D x 21.1W x 11.4H centimeters |
| UPC | 649532621507 |
| Unit Count | 1 Count |
| Upper Temperature Rating | 104 Degrees Fahrenheit |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 260 watts |
## Product Details
- **Colour:** Black