title: "COR08X06X12HE Corbel, White"
brand: "ekena millwork"
price: "₩75022"
---
**Brand:** ekena millwork
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🏛️ Elevate your space with timeless style and effortless installation!
## Quick Answers
- **What is this?** COR08X06X12HE Corbel, White by ekena millwork
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- ekena millwork enthusiasts
## Why This Product
- Trusted ekena millwork brand quality
## Key Features
- • **Install in a Flash:** Ultra-lightweight construction means no heavy lifting or hassle.
- • **Customizable to Your Vision:** Easily cut, drill, glue, or screw to fit your unique space.
## Overview
## Description
Ekena Millwork COR08X06X12HE Corbel, White
## Features
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed.Can be used on the interior or exterior
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Item thickness | 12 Inches |
| Item form | Sheet |
| Specification met | Urethane Material Meets Industry Standards for Exterior Use and Durability |
| UPC | 889274833879 |
| Number of Items | 1 |
| Grade rating | residential |
| Global Trade Identification Number | 00889274833879 |
| Manufacturer | Ekena Millwork |
| Part number | COR08X06X12HE |
| Item Weight | 572 g |
| Product Dimensions | 30.48 x 20.32 x 15.24 cm; 572 g |
| Item model number | COR08X06X12HE |
| Color | White |
| Finish | White |
| Item Package Quantity | 1 |
| Included components | Corbel |
| Batteries Required? | No |
## Product Details
- **Material:** Urethane
- **Item dimensions L x W x H:** 30.5 x 20.3 x 15.2 centimeters
- **Colour:** White
- **Shape:** Rectangular
## Images
## Questions & Answers
**Q: is this load bearing?**
A: It is made of dense foam so no, but it might support a light load of 20 lbs
**Q: How much do these support compared to wood corbels?**
**Q: how do you mount it to the wall as I don't get to see the back side of the product?**
**Q: Can these be placed under a mantle?**
A: It will Not Hold any Weight but for the look, (aesthetics), Yes.
## Frequently Bought Together
- Endurathane Hestia Corbel, 6" W x 8" D x 12" H, Factory Primed