brand: "au optronics"
price: "₩143612"
currency: KRW
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Au Optronics"
store_origin: KR
region: South Korea
---
# LED backlight, no inverter 15.6-inch widescreen Bottom-left connector B156XW02 V.2 & V.6 with BOTTOM LEFT CONNECTOR LAPTOP LCD SCREEN 15.6" WXGA HD LED backlight (or compatible SUBSTITUTE LCD SCREEN)
**Brand:** au optronics
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💻 Upgrade your view, upgrade your vibe!
## Quick Answers
- **What is this?** B156XW02 V.2 & V.6 with BOTTOM LEFT CONNECTOR LAPTOP LCD SCREEN 15.6" WXGA HD LED backlight (or compatible SUBSTITUTE LCD SCREEN) by au optronics
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- au optronics enthusiasts
## Why This Product
- Trusted au optronics brand quality
## Description
You are purchasing a BRAND NEW 15.6" WXGA HD Glossy LED LCD. This LCD is compatible with many laptop models as well as many LCD screens. This 15.6" LCD is LED and does NOT use an inverter. This screen has the LED connector towards BOTTOM-LEFT (If facing the back of the screen). Please note AUO no longer makes the V.2 , so if we can not source this model you maybe shipped a newer version that will be 100% compatible.
## Features
- Laptop LCD Screen Size: 15.6 Inches
- Laptop LCD Screen Resolution: WXGA HD
- Laptop LCD Screen Finish: Glossy
- Laptop LCD Screen Type: LED
- Laptop LCD Screen Lamp: DIODE
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B003TP2PU6 |
| Additional Features | LED Backlighting, Glossy Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | #99,904 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #5,739 in Laptop Replacement Screens #7,349 in Computer Monitors |