The Fluke 87V MAX/E2 KIT is a professional-grade True-RMS digital multimeter combo designed for demanding industrial environments. Featuring IP67 waterproof and dustproof protection, 4-meter drop resistance, and CAT III 1000V / CAT IV 600V safety ratings, it delivers reliable, accurate measurements with premium accessories included. Trusted by technicians worldwide, this kit ensures durability, safety, and precision for all your electrical troubleshooting needs.
| ASIN | B07YQS9LTT |
| Best Sellers Rank | #98,311 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #131 in Multi Testers |
| Brand | Fluke |
| Brand Name | Fluke |
| Color | yellow |
| Compatible Devices | Standard electrical devices |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 58 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00095969946957 |
| Item Dimensions | 12.01 x 9 x 10.83 inches |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Item dimensions L x W x H | 12.01 x 9 x 10.83 inches |
| Manufacturer | Fluke Corporation |
| Measurement Type | Multimeter |
| Minimum Operating Voltage | 6 Volts |
| Model | FLUKE-87V-MAX/E2 KIT |
| Part Number | FLUKE-87V-MAX/E2 KIT |
| Power Source | Alkaline |
| Specification Met | IP 67 |
| Style | INDUSTRIAL TRUE RMS HEAVY DUTY MULTIMETER COMBO KIT |
| Style Name | INDUSTRIAL TRUE RMS HEAVY DUTY MULTIMETER COMBO KIT |
| UPC | 095969946957 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Upper Temperature Rating | 55 Degrees Celsius |
A**L
Safe, reliable, accurate meter. From a trusted manufacturer.
Fluke 87V MAX/E2 KIT Fluke makes safe quality test equipment., This is the reason that I stick with this brand. This will be a nice addition to my electrical test equipment. I own a few other Fluke meters for various testing. This meter will primarily be used for off road heavy equipment electrical troubleshooting. Most of it's life will be spent outside in the elements. When it is not being used it will be stored inside of a service truck that is also parked outside. I was originally going to purchase the 87V however I chose the 87V max because I don't feel like messing around with ziplock bags to keep the rain and snow off my equipment if I dont have to. The IP67 rating is an expensive option but I feel that it will end up being a good choice for me. Ha! No more disassembled meters spread out across the dashboard to dry out using the defroster. Honestly the 87v series meters are way more accurate throughout their ranges than I will ever need but I was looking for a CAT III / CAT IV, third party tested and certified safety compliance that I can rely on to work and have the safety and measurement confidance that I need to assure me that the readings are what they say they are every time. "I don't feel like holding a knock off China-bomb in my hand while switching on and off large 3 phase motors (inductive loads) while working on a tower crane. ๐ค Some of the tasks this meter will be called upon to do are... well, just plain basic tests measuring semi low voltage, millivolt to 8 volt range for testing sensor inputs AC, DC, PWM signals, multiplexing systems and driver modules, duty cycle. Your everyday 12V 24V troubleshooting. Adjusting / calibrating hydraulic pump flow via. adjusting the milliamps that are being sent to the pump controller's e.d.c., resistance / continuity tests, AC single phase and 3 phase voltage and current tests via. Amp clamp attachment. I tend to use the min. max recording function for "wiggle tests" and voltage drop testing. I think that it's an awesome feature. The low pass filter is almost an absolute must when dealing with noisy inverter motor drives or vfd's. Occasionally i will use the touch hold feature. I will use the "2-REL power on feature" to replace positioning sensors without the need to recalibrate an entire subset systems calibrations using the zero centered bargraph that you get while using 2-REL. Most of all, the K type thermocouple. "You've got to make sure that your Folgers coffee is at the perfect temperature!" This meter is larger than and heavier than the 87V but not terrible. The diode test functions voltage output is less on the 87V max than it is on the 87V so if you like to test Led's by using your diode test function just note that it might not illuminate medium to large Led's. (It will diode test them just fine though.) Also, the continuity beeper is MUCH quieter on the 87V Max. You won't be disappointed with this meter or the 87V. And another upside for buying a Fluke, you will suffer from less back strain because your wallet will be much lighter after purchasing one! ๐คฃ ( A shout out to my local 150 brothers and sisters!)