The Yale P-1-BLX-PB-60 Double Locking Nightlatch offers robust 60mm high-security locking with automatic deadlock and anti-card slip protection. Designed for wooden doors with large glazed panels, it features a polished Brasslux finish and dual key operation for inside and outside access. Supplied with two Yale keys and a fixing pack, this lock combines traditional reliability with modern security innovations.
| ASIN | B004J33YP2 |
| ASIN | B004J33YP2 |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #99,798 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #3,497 in Door Hardware & Locks |
| Color | Brasslux |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (358) |
| Date First Available | 6 August 2012 |
| Finish | Brass Finish |
| Handle Material | Metal |
| Included components | 1x Rim Cylinder, 1x Yale P1 High Security Double Locking Nightlatch 60mm, 2x Keys, Fixing Pack |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 1.1 Kilograms |
| Item model number | 630001215542 |
| Manufacturer | Yale |
| Manufacturer | Yale |
| Material | Metal |
| Number Of Pieces | 1 |
| Part number | P-1-BLX-PB-60 |
| Product Dimensions | 26.25 x 17.5 x 8.5 cm; 1.1 kg |
| Shape | Rectangular |
| Size | 60 mm |