| ASIN | B00MW9A8AY |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #126,693 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #23 in Electrical Pulling Grips |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,394) |
| Date First Available | November 7, 2007 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 3.41 pounds |
| Item model number | XP1000-LC |
| Manufacturer | Labor Saving Systems Ltd |
| Material | Plastic Case |
| Part Number | XP1000-LC |
| Power Source | hand_powered |
| Product Dimensions | 10.4 x 9.7 x 2.5 inches |
J**K
Good tool...May not work for lath and plaster.
Q**R
Great Product - Saved Me Thousands
P**L
Not cheap but worth having in your tools set !!!
T**R
Just love this tool. Saves so much time and stress. Essential
C**R
Works great under ideal conditions
S**R
Very nice.
V**R
Great tool
J**B
Excellent Product!
Very strong magnet. Makes my life so much easier. Great quality. Cabling is SO much easier now.
G**P
Rubbish Not worth the mo ey
Not worth the money a strong magnet can do same
T**G
Works beautifully
Product is solid and saves a lot of time. Works great.
A**O
Lo recomiendo al 100%, excelente calidad