| ASIN | B003UNL39G |
| Amperage | 1000 Amps |
| Best Sellers Rank | 1,722 in Musical Instruments & DJ ( See Top 100 in Musical Instruments & DJ ) 35 in Electronic Piano Accessories |
| Box Contents | UK Plug Adapter |
| Brand Name | Casio |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Casio CTK Synthesizers |
| Compatible Phone Models | for casio key boards |
| Compatible Power Plug Type | Type G |
| Connectivity Technology | USB |
| Connector Type | 3-Pin UK |
| Country of Origin | China |
| Current Type | AC |
| Customer Package Type | FFP |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (761) |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Enclosure Material | Polyvinyl Chloride |
| Form Factor | Rectangular with power cord |
| Frequency Range | 50Hz - 60Hz |
| Global Trade Identification Number | 04971850347996 |
| Input Voltage | 240 Volts |
| Item Type Name | Keyboard Adapter |
| Item Weight | 1 Grams |
| Main Power Connector Type | 3-pin UK power plug |
| Manufacturer | CASIO |
| Manufacturer Part Number | ACC0006412-000 |
| Model Number | AD-E95100LE-P1-OP1 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Output Current | 1000 Amps |
| Output Voltage | 240 Volts |
| Plug Type | G - 3 pin British |
| Portable | No |
| Power Plug Type | Type G |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Features | Casio AD-E95, Casio DC 9.5V / 9.5V Volt adapter, Casio Mains Adapter, Casio Replacement adapter, Casio adapter, Casio keyboard adapter, Casio power supply |