| ASIN | B01I8N0QFE |
| Air Flow Capacity | 75 Cubic Metres Per Hour |
| Best Sellers Rank | 226,009 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 454 in Bathroom Fans |
| Blade Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) or Plastic |
| Brand Name | Vent-Axia |
| Collection Name | Bathroom |
| Colour | White |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Touchpad Control |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (273) |
| Electric Fan Design | Exhaust Fan |
| Finish Type | Unfinished |
| Included Components | Mounting material. |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Type | ceiling or wall-mounted |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions D x W x H | 6.7D x 6.7W x 5.1H centimetres |