The Meanwell SMPS LRS-100-24 is a compact, high-performance power supply delivering 108W at 24V with universal 100-240V input. Engineered for durability with 120ยฐC temperature tolerance and built-in overcurrent protection, itโs a reliable choice for professionals seeking efficient, global-ready power solutions.
| ASIN | B019GYOM5O |
| Are batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | #9,870 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #132 in Power Supplies (Computers & Accessories) |
| Brand | MEAN WELL |
| Compatible Device | Camera |
| Cooling type | Air |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (28) |
| Date First Available | 19 May 2016 |
| Fan size | 30 Millimetres |
| Form Factor | ATX12V |
| Item Dimensions LxWxH | 12.9 x 9.7 x 3 Centimeters |
| Item Height | 30 Millimeters |
| Item Weight | 320 g |
| Item Width | 9.7 Centimeters |
| Item model number | LRS-100-24 |
| Manufacturer | Meanwell |
| Model number | LRS-100-24 |
| Net Quantity | 1.0 Count |
| Number of Memory Sticks | 1 |
| Number of fans | 1 |
| Output Wattage | 100 Watts |
| PCI-Express connector configuration | 4 pin |